ActualitéTourisme

Together with Ukraine for Memory Tourism… ‘War Pandemic,’ a Real Threat for Tourism

1 Min de lecture

“Together with Ukraine for the Memory Tourism… “War Pandemic”, a real threat for tourism”.
Ka qenë ky titulli i eventit të mbajtur në ambientet e ITB Berlin, organizuar nga Gremi Clinic dhe Dritan Gremi, në bashkëpunim me Mariana Oleskiv, drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Zhvillimit të turizmit në Ukrainë.

Në këtë aktivitet që kishte për qëllim  promovimin e turizmit të memories, përfaqësuesit e të dy vendeve përcollën specifikat e secilit vend sa I takon këtij lloj turizmi, që ndoshta në një të ardhme të afërt do të mundet të ketë pavijonin e tij në panairet ndërkombëtare.

Ndërsa zoti Gremi e kishte lançuar për herë të parë idene e turizmit të memories në Shqipëri një vit më parë,  edhe në këtë edicion  të ITB ai theksoi mesazhin e rëndësishëm se e shkuara nuk duhet harruar, për të mos u përsëritur.
Duke kujtuar faktin që Shqipëria ka jetuar një nga  diktaturat më të egra në Europë gjatë regjimit të Hoxhës, Gremi solli në vëmendje rëndësinë që ka tashmë njohja me simbolet e asaj periudhe dhe kthimi I tyre në pika të vizitueshme nga turistët .
Nga ana tjetër zonja Oleskiv, prezantoi projektin e Ukrainës për të identifikuar dhe ndërtuar një rrjet të vendeve të luftës që do të kthehen në pika të vizitueshme për turistët, për të treguar pasojat e luftës dhe të vërtetën e saj.
Zonja Oleskiv dhe zoti Gremi, theksuan gjithashtu rëndësinë  dhe mundësinë që çdo individ duhet të ketë për të jetuar në një botë të lirë.

Postime të ngjashme
Actualité

Un reality show sur le communisme à Sazan, l'idée de Dritan Gremi dans les pages de "Forbes".

9 Min de lecture
Një reality show mbi turizmin e kujtesës në Shqipëri. Është kjo ideja origjinale e sipërmarrësit Dritan Gremi që për herë të parë…
ActualitéLajmi i ditës

Gjykata godet biznesin e ndershëm në mbrojtje të “çibanëve” tatimorë.

7 Min de lecture
Gremi: do luftoj edhe për ata që kanë frikë t’i rebelohen këtij sistemi të korruptuar Si njeriu që gjithmonë kam besuar tek…
Dritan GremiTourisme

Imazhi i ri i Shqipërisë motivi kryesor i boom-it turistik!

5 Min de lecture
Nga Dritan Gremi Duket se autoritetet më në fund kuptuan rëndësinë e madhe që ka imazhi i mirë i vendit. Mbi të…

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *

×
Lajmi i ditës

Tradhëtia ndaj Albin Kurtit është tradhëti ndaj Kosovës dhe gjithë shqiptarëve